Skip to content
PRO K9 SHEVA

Obuka spasilačkih pasa

U klubu K9Sheva se bavimo i obukom spasilačkih pasa za rad u realnim uslovima.

U slučaju katastrofe, sastavni deo spasilačkih timova su spasilački psi koji deluju kao pripadajući članovi timova za spašavanje iz ruševina i na otvorenim prostorima / šumama.

Uspešna pretraga terena i kvalitet rada radnih pasa u ruševinama zavisi ne samo od psa već i od vodiča. Interaktivnost, poslušnost, motivisanost za rad i koncentrisanost, su neki od preduslova koji moraju biti ispunjeni da bi se na teren kročilo. Vodič je usmeren na psa, a pas na miris. Redovni treninzi, izmena  zadatih ciljeva, otežavanje okolnosti za rad (mrak, vetar, buka, klizav  nepristupačan teren, visina itd), će učiniti radnog psa sposobnim da odgovori na najviše zadatke kada je to potrebno.

Jedan kvalitetno obučen i licenciran radni pas zamenjuje 30-40 spasilaca na terenu. Njihova obučenost, njuh, izdržljivost u radu i kondicija omogućavaju što tačniju pretragu terena. Za obuku jednog spasilačkog psa potrebno je oko 2 godine rada, uključujući i licenciranje.

Dosadašnje iskustvo GSS Srbija pokazuje da je za obuku jednog spasioca potrebno 2 godine.

Nakon završene obuke, spasioci kao volonteri nemaju obavezu angažovanja te se neretko dešava da istupe iz službe ili nisu aktivni članovi. Iz perspektive ulaganja, bitan je balans između broja aktivnih spasilaca i licenciranih pasa, koji, ako su obučeni od uzrasta šteneta i u uzrastu od oko dve godine su stekli licencu, mogu biti aktivni u pretragama u narednih 8 godina. Ulaganjem u obuku i odgoj jednog spasilačkog psa, mogu se ekonomično rasporediti sredstva za ulaganje u optimalan broj aktivnih spasilaca.

Prema podacima Sektora za vanredne situacije, u Srbiji se, u proseku, godišnje izgubi oko 1.500 lica, što ukazuje na obim potrebe za potražnim spasilačkim timovima.

Udruženje za sada ima 5 spasilačkih timova, različitih nivoa znanja i obučenosti. Od osnivanja, za nepunih 12 meseci, postigut je osnovni nivo licence aktivnih članova (4 spasilačka tima vodiča sa psima), uz Meri koja je nosilac licence drugog stepena i time i najškolovaniji spasilački pas u istoriji Srbije. U planu Udruženja je dalje licenciranje aktivnih pasa i obuka novih timova. 

Uloga Udruženja je da kao nosilac projekta sprovodi sve planirane i potrebne aktivnosti sa ciljem da se obuči što veći broj spasilačkih timova. Zadatak i obaveza Udruženja je da ciljanim, kontinuiranim i kvalitetnim sprovođenjem planiranih aktivnosti obuči vodiče spasilačkih pasa i da ih pripremi za pristupanje licenciranju svojih pasa.

Aktivnostima treniranja i zajedničkih praktičnih vežbi prenose se znanja neophodna za nesmetano izvođenje akcija spašavanja u slučaju katastrofe. Timovi moraju kroz zajedničke vežbe usvojiti jednaki usaglašen način rada i međusobne koordinacije. Samo zajedničkim delovanjem na području zaštite i spašavanja obezbeđuje se maksimalna uspešnost i bezbednost svih učesnika.